Haber

Ayakkabı boyacısı esnaf maliyetlerden şikayetçi

MUSTAFA USTASI

Sinop Ankara’da ayakkabı boyacısı olarak çalışan Mustafa Coşar, “150 liraya aldığım deri boyası 300 lira. Buna gücümüz yetmiyor” dedi. ayakkabı boyacısı olan Hasan Gezgin; “Geçim zor. 50 lira şimdi 5 lira. Paranın kıymeti yok. Hayat pahalı. Kazandığım para yetmiyor. Oradan buradan borçlanıyoruz. Emekli maaşı olanlar biraz daha yüksek maaş alsınlar. En azından emekliler için asgari ücreti yapın” dedi.

Sinop’ta ayakkabı boyacılığı yaparak geçimini sağlamaya çalışan esnaf, artan maliyetler nedeniyle sıkıntıya düştüklerini ifade etti.

“BU KADAR BOYAMAYACAĞIM BİLE 50-100 LİRA KIYMA ALIYORUM”

Ayakkabı cilacısı olan Mustafa Coşar şu ifadeleri kullandı:

“Her şeyin en değerli olduğu dönemdi. Bu dönemde sıkıldık, hala sıkıldık. Para kazanıyoruz ama o kadar kazanmıyoruz. Kazandığımız için hiçbir şeyimiz kalmadı. Her şey değerli. Nereye uzansam ulaşamıyorum. Bazen ulaşamıyorum. Hepsi bu.” Ressam olmama rağmen 50-100 liralık kıyma alıyorum. Pazar gitti. Hayat değerlidir. Müşteri bana fiyat için tepki gösteriyor. ‘Boya geldi, ne yapalım’ diyorum. Mesela boyayı 40 liradan alıyorduk, şimdi 55 lira. Ressam ne yapmalı? Ressam istemeden zam yapmak zorunda kalır. 10 liraya resim yapıyorduk. Boya artınca 15 lira yaptık. Kazandığım paradan memnun değilim. yetişemiyorum Masada her zaman eksiklikler vardır. Deri boyama da yapıyorum. İşi halletmek için yeterli. 150 liraya aldığım deri boyası 300 lira. Bunu karşılayamayız.”

“BENİM KAZANDIĞIM PARA YETMİYOR. EMEKLİLER ASGARİ FİYATA ALMAK GEREKİYOR”

ayakkabı boyacısı olan Hasan Gezgin; “Geçim güçtür. 50 lira şimdi 5 lira. Paranın değeri yok. Hayat değerli. Kazandığım para yetmiyor. Oradan borç para alıyoruz. Ev kirası var, elektrik ve su var. Yok. ben 7 bin 500 lira alıyorum bu paranın 4 bin lirası kira elektrik su faturası para bitiyor büyüklerimiz yardımcı olur inşallah emeklisi olana biraz daha yüksek maaş yapsınlar yapsınlar en azından emekliler için bir taban fiyat.”

Kaynak: ANKA / Ekonomi

ahlat-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu