Ekonomi

Ticaret Bakanlığı İthalatta Ürün Güvenliği Denetimlerini Sıklaştırıyor

Ticaret Bakanlığı, eser ithalatında güvenlik kontrollerinin sıkılaştırılacağını belirtirken, bazı işlerin kontrol oranının artırıldığı, kontrol kapsamında olmayan bazı iş gruplarının da kontrol kapsamına eklendiği açıklandı. .

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Ticaret Bakanlığı olarak ithalatta iş güvenliği kontrolleri kapsamına giren bazı işlerin kontrol oranı artırılırken, kontrol kapsamına girmeyen bazı işlerin ise ithalatta kontrol oranı artırıldı. Denetim kapsamına giren işlerin kapsamı genişletilirken, işlerin uygunsuzluklar içerebilmesinin yanı sıra insan sağlığı, can ve mal riskinin de bilinciyle hareket etmekteyiz. ürünün güvenliğini etkileyebileceği ve doğal hayata zarar verebileceği ihtimali dikkate alınarak sağlıklı bir yaşam ve sürdürülebilir bir çevre sağlanırken, ithal edilen eserlerin Avrupa Birliği’nde geçerli olan aynı teknik düzenlemelere uygun olarak üretildiğine dikkat çekiliyor. ülkemizde ise ithal edilen eserler ülkemizdeki aynı teknik düzenlemelere uygun olarak testlere tabi tutulmaktadır.

Denetimlerin yerli sanayiyi haksız rekabet ortamından korumaya yönelik olduğunu belirterek, “Ticaret Bakanlığı olarak azo boya maddeleri başta olmak üzere dokuma ve hazır ürünler ile kırtasiye malzemelerinin ithalat yönünden kontrolleri sıkılaştırıldı; ithalatta ürün güvenliği kontrolleri kapsamına kozmetik ürünler, iş makineleri gibi ürün kümeleri de dahil edildi.” “Denetim süreçlerinde tüketicilerimizin sağlığı ve sürdürülebilir çevre bilinci öncelikli hassasiyetimizi oluştururken, Bakanlığımız da ticari hayatın akışını olumsuz etkilerden korumak, kurallara uygun üretim ve ithalatın sağlanmasını esas alıyor.”

gonenajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu